Kada se odlučujemo za promenu enterijera, krečenje i osveženje zidova, a pre no posetimo farbare, bilo bi dobro istražiti kako boje koje biramo za unutrašnji dizajn mogu izražavati našu jedinstvenu ličnost, stil i preferencije.
Evo kako se gleda na boje u prostoru i njihov uticaj na naš život i raspoloženje.
Šta odabir neke boje govori o nama?
Suptilnost vs. Ekstravagancija:
Odabir boja može otkriti da li preferiramo suptilne, neutralne tonove koji stvaraju mirnu i elegantnu atmosferu ili smo skloni ekstravagantnijim, živopisnim bojama koje privlače pažnju i izražavaju našu energičnu ličnost.
Svetlo i Tamno:
Preferencija za svetlije ili tamnije boje može otkriti naš odnos prema optimizmu i introspekciji. Svetale boje mogu ukazivati na vedar duh i otvorenost, dok tamne boje mogu odražavati dublje misli i introspektivnost.
Minimalizam vs. Eklekticizam:
Biranje boja može odražavati naš stil u pogledu minimalizma ili eklekticizma. Osobe koje preferiraju minimalistički pristup mogu se opredeliti za suptilne tonove i čiste linije, dok oni koji vole eklektičan stil mogu kombinovati različite boje i uzorke za dinamičan i individualan izgled.
Povezanost sa Prirodom:
Odabir boja koje podsećaju na prirodne elemente poput zemlje, vode ili neba može otkriti našu povezanost sa prirodom i želju za harmonijom sa okolinom.
Kreativnost i Originalnost:
Korišćenje nekonvencionalnih boja ili kombinacija boja može ukazivati na našu kreativnost i originalnost u dizajnu enterijera, te spremnost da se istraže nove ideje i izrazi jedinstveni stil.
Emocionalna povezanost:
Boje koje odaberemo za svoj dom mogu imati emocionalnu vrednost i biti povezane sa našim sećanjima, iskustvima ili raspoloženjem. Na primer, neko može odabrati tople boje poput crvene ili narandžaste koje ih podsećaju na srećne trenutke ili osećaj topline i udobnosti.
Kroz analizu načina na koji biramo boje za naš unutrašnji prostor, možemo dublje razumeti svoju ličnost, stil i preferencije, te stvoriti prostor koji odražava našu jedinstvenost i oslikava našu unutrašnju lepotu.
Šta kaže psihologija boja?
Psihologija boja proučava uticaj boja na ljudsku percepciju, emocije, raspoloženje i ponašanje. Boje imaju moć da utiču na nas na različite načine i mogu izazvati različite emocionalne i fiziološke reakcije. Evo nekoliko osnovnih principa i značenja boja u psihologiji:
Crvena:
Crvena je boja koja često izaziva snažne emocionalne reakcije. Povezana je sa strašću, energijom, ljubavlju, ali i opasnošću ili agresijom. Može povećati puls i krvni pritisak, te izazvati osećaj uzbuđenja i energije.
Plava:
Plava je boja koja ima smirujući i opuštajući efekat. Povezana je sa mirom, harmonijom, sigurnošću i pouzdanošću. Plava boja može smanjiti puls i krvni pritisak, te stvoriti osećaj spokoja i smirenosti.
Žuta:
Žuta je boja koja je povezana sa suncem, toplotom, srećom i optimizmom. Može podstaći kreativnost, ali takođe može izazvati osećaj nervoze ili nelagode ako se koristi u previše intenzivnim nijansama.
Zelena:
Zelena je boja koja je povezana sa prirodom, obnovom, svežinom i rastom. Smatra se bojom ravnoteže i harmonije. Zelena boja može imati umirujući efekat na oči i um, te podstaći osećaj relaksacije i mira.
Ljubičasta:
Ljubičasta je boja koja je povezana sa bogatstvom, luksuzom, duhovnošću i kreativnošću. Može izazvati osećaj mističnosti i dubokog introspektivnog razmišljanja.
Bela:
Bela je boja koja se povezuje sa čistoćom, svetlošću, prostranstvom i nevinosti. Može stvoriti osećaj svežine i otvorenosti, ali takođe može delovati sterilno ako se koristi u prevelikim količinama.
Crna:
Crna je boja koja se povezuje sa elegancijom, moći, tajnovitošću i autoritetom. Može stvoriti osećaj dubine i težine, ali takođe može delovati depresivno ako se koristi u prevelikim količinama.
Ovi su samo neki od osnovnih principa psihologije boja, ali važno je imati na umu da individualne reakcije na boje mogu varirati i da su uticaji boja na nas kompleksni i višeslojni, zavisno od konteksta, kulture, ličnih iskustava i preferencija.
Šta je terapija bojama?
Terapija bojama, poznata i kao kromoterapija, je alternativni oblik terapije koji koristi boje kako bi se poboljšalo emocionalno, mentalno i fizičko blagostanje. Ova praksa veruje da boje imaju energiju i vibracije koje mogu uticati na naše telo, um i dušu. Evo nekoliko načina na koje se boje koriste u terapiji:
Smirivanje i relaksacija:
Određene boje, poput plave i zelene, smatraju se umirujućim i relaksirajućim. Korišćenje ovih boja u prostoru ili gledanje na njih može smanjiti stres, anksioznost i napetost.
Energetizacija i podsticanje:
Vibrantne boje poput crvene, narandžaste i žute smatraju se energetizirajućim i podsticajnim. Korišćenje ovih boja može povećati energiju, motivaciju i produktivnost.
Balansiranje energije:
Kromoterapija veruje da svaka boja ima svoju jedinstvenu vibraciju koja može uticati na energetske centre ili čak fizičke organe u telu. Korišćenje određenih boja može pomoći u balansiranju energetskih centara ili či, kako se to često naziva u istočnjačkim praksama.
Promena raspoloženja:
Boje takođe mogu imati emocionalni uticaj i promeniti naše raspoloženje. Na primer, svetle boje mogu podići raspoloženje i izazvati osećaj radosti, dok tamne boje mogu izazvati osećaj tuge ili melanholije.
Pomoć u procesu ozdravljenja:
Kromoterapija se koristi u nekim praksama alternativnog lečenja kako bi se podržao proces ozdravljenja tela i uma. Veruje se da određene boje mogu poboljšati cirkulaciju, ublažiti bol, poboljšati san i opšte blagostanje.
Iako postoji malo naučnih dokaza koji podržavaju efikasnost kromoterapije, mnogi ljudi prijavljuju pozitivne rezultate i osećaj blagostanja kada koriste boje u terapeutske svrhe. Kao i kod svake terapije, važno je koristiti kromoterapiju uz konsultaciju sa kvalifikovanim stručnjakom i kombinovati je sa drugim metodama lečenja kada je to potrebno.
BONUS: Pantone boje kao putokaz za trendove
Pantone svake godine bira „Boju godine“, koja postaje trend i inspiracija za različite industrije, uključujući modu, dizajn enterijera, grafički dizajn i još mnogo toga. Evo pregleda Pantone boja koje su bile izabrane kao Boja godine u poslednjih 10 godina:
2023: Pantone 17-3938 Very Peri – Ova nijansa ljubičaste boje kombinuje plavu i ljubičastu sa osvežavajućim tonovima. Simbolizuje optimizam, kreativnost i promene.
2022: Pantone 17-3938 Very Peri – Ova nijansa ljubičaste boje kombinuje plavu i ljubičastu sa osvežavajućim tonovima. Simbolizuje optimizam, kreativnost i promene.
2021: Pantone 17-5104 Ultimate Gray i Pantone 13-0647 Illuminating – Ovo je prvi put da su izabrane dve boje za Boju godine. Ultimate Gray predstavlja snagu i stabilnost, dok Illuminating, žuta boja, predstavlja svetlost i optimizam.
2020: Pantone 19-4052 Classic Blue – Ova plava boja simbolizuje mir, pouzdanost i stabilnost. Odabrana je kao odgovor na potrebu za smirenošću i verom u budućnost.
2019: Pantone 16-1546 Living Coral – Ova topla, živahna nijansa koralne boje simbolizuje radost, vitalnost i povezanost sa prirodom. Inspiracija je bila prirodni svet koralnih grebena.
2018: Pantone 18-3838 Ultra Violet – Ova duboka ljubičasta boja simbolizuje maštu, kreativnost i duhovnost. Izabrana je kao odraz potrebe za originalnošću u svetu koji se brzo menja.
2017: Pantone 15-0343 Greenery – Ova svetla, osvežavajuća nijansa zelene boje predstavlja obnovu, regeneraciju i ponovno povezivanje sa prirodom. Simbolizuje nadu i optimizam.
2016: Pantone 13-1520 Rose Quartz i Pantone 15-3919 Serenity – Ovo je takođe bila godina kada su izabrane dve boje za Boju godine. Rose Quartz je nežna, ružičasta boja koja predstavlja empatiju i smirenost, dok Serenity, plava boja, simbolizuje harmoniju i mir.
2015: Pantone 18-1438 Marsala – Ova tamno crveno smeđa boja inspirisana je vinskim tonovima i simbolizuje eleganciju, toplinu i prijateljstvo.
2014: Pantone 18-3224 Radiant Orchid – Ova živahna ljubičasta boja simbolizuje kreativnost, originalnost i inovaciju. Inspiracija je bila bogatstvo prirodnih nijansi orhideja.