Ljubav nakon dolaska bebe: Kako se menja partnerski odnos?

Profi mama konferencija 2025.

Ljubav nakon dolaska bebe: Kako se menja partnerski odnos?

Roditeljstvo menja sve – kako su se naši odnosi transformisali kroz izazove i ljubav

Kada dvoje postane troje, svet se promeni. Partnerski odnos, koji je nekada bio jednostavan, prepun spontanih izlazaka, kasnih razgovora i duge neometane pažnje, dobija potpuno novu dinamiku. Ova transformacija može biti teška, ali i duboko ispunjujuća.

Kao majka dvoje male dece, ali i instant maćeha u izazovnoj porodičnoj situaciji, prošla sam kroz sve faze prilagođavanja, nesporazume, ali i rast i povezivanje sa suprugom na novim nivoima.

Izazovi roditeljstva i ljubavi

Kada dete dođe na svet, prioriteti se prirodno pomeraju. Noći postaju kraće, umor preuzima primat, a komunikacija sa partnerom često se svodi na razmenu osnovnih informacija o detetu. U takvim trenucima lako je izgubiti osećaj bliskosti.

Sećam se koliko su prvi meseci bili teški – balansiranje između ljubavi prema deci i održavanja kvalitetnog odnosa sa suprugom zahtevalo je mnogo strpljenja, razumevanja i svesnog truda. Trzavice u komunikaciji su neminovne, ali ključ je u pronalaženju načina da ponovo budemo jedno drugom prioritet, iako sada delimo ljubav sa još nekim.

Psihološki izazovi za oba partnera

Dolazak deteta ne menja samo dinamiku odnosa već i unutrašnji svet oba roditelja.

Za ženu, majčinstvo često donosi osećaj odgovornosti koji može biti preplavljujuć. Hormonske promene, iscrpljenost i stalna potreba deteta za pažnjom mogu dovesti do anksioznosti, pa čak i postporođajne depresije. Mnoge žene se bore sa osećajem gubitka identiteta, jer njihov svet sada u potpunosti zavisi od bebe.

S druge strane, muškarci se često suočavaju s osećajem nepripadnosti ili osećajem da su „zamenjeni“. Uloga oca nekad dolazi sa pritiskom da budu čvrsti oslonac porodici, što može izazvati stres i osećaj usamljenosti. Mnogi muškarci ne govore o svojim strahovima i nesigurnostima, već ih potiskuju, što može dodatno opteretiti odnos.

Otvorena komunikacija i međusobno razumevanje su ključni. Prihvatanje emocija koje dolaze s roditeljstvom i deljenje istih sa partnerom pomažu da se izgradi dublja povezanost i razumevanje.

Kako sačuvati povezanost između partnera?

U prošlogodišnjem predavanju psihoterapeutkinje Ivane Muškinje, koje je bilo deo Profi Mama konferencije, dotaknuta su ključna pitanja:

Kako održati ljubav i povezanost nakon dolaska deteta?

Kako prevazići trzavice u komunikaciji?

Zašto ljubavni odnos ne može opstati sam od sebe bez ulaganja?

Ovo su pitanja koja su i mene dugo mučila.

Kako pronaći vreme za partnera kad si stalno posvećena deci?

Kako ponovo videti voljenu osobu u umornim očima koje srećeš svako jutro u ogledalu?

Odgovori su različiti za svaki par, ali ono što se pokazalo kao neprocenjivo jeste svesna odluka da ne zaboravimo jedno drugo.

(Ivana Muškinja je porodična psihoterapeutkinja i voditeljka @familylab.rs, organizacije koju je osnovao čuveni Jesper Jul. Njeno iskustvo i pristup čine je jednom od najcenjenijih stručnjaka u regionu kada je reč o partnerskim odnosima i roditeljstvu.)

Praktični saveti za balansiranje roditeljstva i partnerskog odnosa

Da bismo zadržali osećaj povezanosti i pronašli vreme za sebe, važno je planirati unapred i pronaći podršku, koliko god to bilo moguće.

Neke strategije koje su nam pomogle uključuju:

Dečije igraonice i angažovanje pomoći sa strane – čak i nekoliko sati nedeljno može značiti mnogo za kvalitetan partnerski odnos.

Vreme za romantiku – planiranje redovnih „dejta“ u kućnoj atmosferi ili izlazaka, čak i ako su kratki.

Fizički dodir – sitne stvari poput zagrljaja, držanja za ruke ili masaže mogu pomoći u održavanju bliskosti.

Putovanja – čak i vikend-begovi mogu osvežiti odnos, a ako je nemoguće otići negde bez dece, pronalaženje načina da oboje uživamo u porodičnom odmoru je ključno.

Osećaj krivice – roditelji često osećaju grižu savesti kada uzimaju vreme za sebe. Bitno je zapamtiti da srećni roditelji znače i srećnu decu – ako smo iscrpljeni, frustrirani i preopterećeni, nećemo moći pružiti kvalitetnu ljubav ni deci ni partneru.

Mnoge porodice nemaju podršku baka i deka, što otežava organizaciju vremena za par. Mi imamo sreće da nam pomažu naše mame, ali smo svesni da je to luksuz. Zato je važno pronaći male načine koji omogućavaju predah i vraćanje energije.

Profi mama konferencija 2025: „Na raskršću generacija“

Ove godine, 22. marta 2025. u Madlenianumu, održaće se treća Profi Mama konferencija, gde će stručnjaci iz oblasti roditeljstva, psihologije i pedagogije.

Ove godine, 22. marta 2025. u Madlenianumu, održaće se treća Profi Mama konferencija, gde će stručnjaci iz oblasti roditeljstva, psihologije i pedagogije govoriti o ključnim temama:

✔ Kako pomiriti tradicionalno i moderno roditeljstvo?

✔ Kako razviti kritičko mišljenje kao roditelj?

✔ Kako postaviti granice uz ljubav i poštovanje?

✔ Šta su transgeneracijski obrasci i kako ih prepoznati?

Roditeljstvo nas menja, ali to ne znači da mora da nas udalji. Kroz otvoren razgovor, međusobnu podršku i svesnu posvećenost, ljubav može ne samo da opstane, već i da raste. Na tom putu, konferencije poput Profi Mama donose vredna znanja i iskustva koja nas podsećaju da nismo sami.

Related
Starački domovi

Aktivno treće doba: Kako moderni starački domovi podstiču zdrav i ispunjen život

Starenje ne mora značiti gubitak kvaliteta života. Naprotiv, treće doba može biti ispunjeno zdravljem, druženjem i aktivnostima koje donose radost i zadovoljstvo. Savremeni starački domovi sve više postaju mesta koja podstiču aktivan život starijih osoba, pružaju im medicinsku sigurnost i pomažu u borbi protiv samoće. U nastavku otkrivamo kako moderni starački domovi nude više od samog smeštaja, omogućavajući svojim korisnicima zdrav i dostojanstven život.

Bezbednost dece na internetu

Kako osigurati bezbednost dece na internetu

Moderni roditelji suočavaju se s nizom izazova koji se razlikuju od onih s kojima su se suočavali prethodne generacije. Ovi izazovi proizlaze iz brze tehnološke transformacije, promena društvenih normi i novih oblika komunikacije i interakcije. Evo pregleda glavnih izazova modernog roditeljstva i faktora koji narušavaju bezbednost dece danas, posebno bezbednost dece na internetu.

Strah kod dece i kako se nositi sa njim

Kod dece predškolskog uzrasta, strah je intezivna i česta pojava. Deca u ovom uzrastu imaju bujnu maštu pa je, često, teško utvrditi da li je strah realan ili imaginaran.

Prvi strahovi se javljaju oko šestog meseca života.

Bitno je na vreme prepoznati dečje strahove i raditi  na razvoju samopouzdanja i sigurnosti kod dece.

Comments

What do you think?

Оставите одговор