Protekli vikend u Beogradu bio je u znaku svega što nam na svakodnevnom nivou, kroz različite kanale i platforme donose influenseri. U utorak, 22. oktobar u Sava Centru, održana je prva Trendmakers konferencija, prestižna manifestacija posvećena influenserima i digitalnim trendovima, u organizaciji agencije Nest events i pod pokroviteljstvom Privredne komore Srbije. U toku dana dodeljeno je 14 nagrada najistaknutijim stvaraocima sadržaja u različitim kategorijama. Konferenciju je pratilo više od 300 učesnika, među kojima su bili predstavnici marketing agencija, kompanija i influenseri, koji su učestvovali u panel diskusijama i ceremoniji dodele nagrada.
Šta su to influenseri?
Influenseri su osobe koje koriste društvene mreže i digitalne platforme kako bi uticale na mišljenja, stavove i ponašanje svoje publike. Ovi pojedinci, zahvaljujući svom uticaju, često imaju moć da promovišu proizvode, usluge ili ideje, a da pritom grade lični brend i komuniciraju direktno sa svojim pratiocima.
Upravo među njima su istaknuti influenseri dobili nagrade u okviru prve Trendmakers konferencije.
Poreklo pojma „influenser“
Sam termin „influenser“ potiče od engleske reči influence (uticaj), a počeo je da se koristi u široj javnosti krajem 2000-ih godina sa rastom popularnosti društvenih mreža poput YouTube-a, Instagrama, Twittera i Facebooka. Njihova moć dolazi iz autentičnosti, direktne komunikacije i bliskosti s publikom, koja tradicionalne medije često ne uspeva da postigne.
Kategorije influensera
- Mega-influenceri – Ovo su poznate ličnosti, često sa milionskom bazom pratilaca, i obično su već bile slavne i pre nego što su postale influenseri. Njihova publika je velika, ali često manje angažovana u poređenju sa drugim kategorijama.
- Makro-influenceri – Imaju između 100.000 i 1 milion pratilaca. Ovi influenseri su često poznati u svojim oblastima, bilo da su to moda, tehnologija, ili putovanja, i prepoznatljivi su po specifičnoj ekspertizi.
- Mikro-influenceri – Poseduju između 10.000 i 100.000 pratilaca i obično imaju viši nivo angažovanosti jer komuniciraju sa specifičnom nišom. Njihova autentičnost i veći stepen posvećenosti mogu biti privlačniji za brendove koji žele da stvore bliskiji odnos sa ciljnom grupom.
- Nano-influenceri – Ovo su influenseri sa manjom bazom pratilaca (do 10.000), često iz lokalnih zajednica, ali sa izuzetno visokim stepenom angažovanosti i uticaja unutar svojih niša.
Kako se postaje influenser?
Postati influenser zahteva kombinaciju autentičnosti, doslednog objavljivanja sadržaja i građenja zajednice pratilaca.
Ključne faze uključuju:
- Izbor niše: Influenseri najčešće biraju teme koje ih lično zanimaju i u kojima su kompetentni – moda, fitnes, putovanja, beauty, gaming itd.
- Kreiranje originalnog sadržaja: Sadržaj mora biti autentičan i zanimljiv, bilo da je to putem video snimaka, fotografija ili pisanih objava. Kvalitet i doslednost su presudni za rast publike.
- Interakcija s publikom: Influenseri postaju popularni zbog svoje sposobnosti da se povežu sa pratiocima kroz komentare, poruke i stalnu komunikaciju.
- Saradnja sa brendovima: Kada influenseri dostignu određeni nivo uticaja, brendovi počinju da im nude partnerstva i sponzorisane objave. Uspešni influenseri biraju saradnje koje se poklapaju sa njihovim vrednostima i interesovanjima kako bi zadržali autentičnost.
Uspešno održana konferencija o influenserima i digitalnim trendovima – dodeljeno 14 nagrada najistaknutijim stvaraocima sadržaja
Otvaranje konferencije obeležio je uvodni govor Mladena Đorića, predstavnika Privredne komore Srbije, koji je istakao značaj influenser marketinga u modernim prodajnim strategijama i sve veću ulogu influensera u stvaranju brendova i povezivanju sa potrošačima.
„Influenseri danas nisu samo kreatori sadržaja, već ključni partneri brendova u stvaranju direktne veze sa potrošačima. Njihov uticaj se proteže daleko izvan društvenih mreža, jer oni oblikuju navike, stil života i vrednosti svojih pratilaca,“ rekao je Mladen Đorić, predstavnik Privredne komore Srbije, na otvaranju konferencije.
Prisutnima se obratio i Ivan Agbaba, event direktor agencije Nest events, i naglasio značaj ovakvih događaja koji okupljaju predstavnike industrije, razmatraju buduće trendove i nagrađuju najbolje u oblasti influenser marketinga.
Nagrađeni influenseri i njihova postignuća:
- TikToker of the Year: Stefan Janković
- YouTuber of the Year: Nenad Živković – Hugestaff
- Collab of the Year: Baka Prase x Voyage
- Pet Friendly Influencer of the Year: Lea Stanković
- Fashion & Beauty Influencer of the Year: Anastasija Grujić
- Lifestyle Influencer of the Year: Milan Maglov
- Mom/Dad Influencer of the Year: Anastasija Đurić
- Comedy Influencer of the Year: Jovan Radulović – Jodžir
- Fitness Influencer of the Year: Miloš Premčević
- Food Influencer of the Year: Stefan Božić – Zdravko Kulinarko
- Travel Influencer of the Year: Boris Radošević – Lutajući Putnik
- Streamer of the Year: Nugato
- Podcast of the Year: VOŠTCAST
- Rising Star: Sergej Pajić
Nagrade su dodeljene u prepoznatljivim kategorijama koje pokrivaju različite sfere digitalnog stvaranja, od mode, lepote, putovanja i fitnesa, do komedije i kulinarstva.
Panel diskusije i inspirativni razgovori
Konferencija je takođe bila prilika za inspirativne razgovore sa najuticajnijim imenima iz FMCG industrije, društveno odgovornog poslovanja, i modne industrije. Na panelima su učestvovali:
- FMCG industrija i influenseri:
Diskusiju je moderirao Žarko Malinović, Mihajlo Veruović (Voyage), i Dejan Dražić (DexRock).
Mihaljo i Dejan podelili su dragocena iksustva iz procesa kreiranja i plasiranja sopstvenih brendova FMCG proizvoda i predstavili koji su im budući planovi.
Ovaj panel podržala je kompanija JoToGo, sa kojom je Voyage kreirao svoj brend ledenog čaja VolimTea. - Influenseri i društvena odgovornost:
Panel je moderirala Mirjana Jovašević, a učesnici su bili Lea Stanković – koja se putem svojih profila zalaže sa zaštitu životnja i dobitnica je nagrade za Pet Friendly influensera godine, Ivan Petrović – predsednik upravnog odbora Exit fondacije, Milan Maglov – dobitnik nagrade za Lifestyle influensera godine i Dolores Milošev Erdeg – autorka i voditeljka podkasta Zdrava priča, koja javnosti predstavlja brojne društvene probleme koji se često guraju pod tepih. Ova diskusija skrenula je pažnju na odgovornost influensera i uticaj koji imaju u kreiranju javnog mnjenja na značajne teme. - Influenseri i moda:
Moderirala je Mina Smiljanić, a panelisti su bili Anastasija Grujić, Lea Stanković i Srđan Dokmanović (Steven Dockman).
Govorili su o iskustvima razvoja modnih brendova u Srbiji, širenju na druga tržišta i budućnosti modne industrije. - Uloga influensera u promociji destinacija:
Diskusiju je vodio Branislav Miletić (Horwath HTL Srbija), uz učešće Miroslava Kneževića – dekana Univerziteta Singidunum, Ivana Vitorovića – generalnog direktora Mona Hospitality menadžmenta, Borisa Radoševića – dobitnika nagrade za Travel influensera, i Ninoslava Vidovića – direktora prodaje Lošinj Hotels & Villas.
Networking i povezivanje
Učesnici su imali priliku za povezivanje tokom networking ručka i kafe pauza, gde su razmenjivali ideje, kontakte i nove poslovne prilike.
Ova konferencija je pokazala koliko je influenser marketing postao važan deo poslovnih strategija i kako kreatori sadržaja mogu da utiču na razvoj brendova i podstaknu društvene promene.
Ko će biti dobitnici 2025? Videćemo!